Dlaczego warto czytać książki?

Jestem typem osoby, która bez książek nie potrafi funkcjonować. Tym bakcylem zaraziła mnie moja mama gdy kupiła mi pierwszą część Harry'ego Pottera. Od tamtej pory książki czytam codziennie, zarywałam noce i każdą wolną chwilę w dzień. W domu, w szkole, w autobusie, wszędzie :D I nie żałuję ani jednej sekundy spędzonej na czytaniu! Ba, jedyne czego żałuję to tego, że doba ma tylko 24 h bo to ciągle za mało! 

Niestety rozwój technologi sprawia, że ludzie coraz bardziej zagłębiają się w świat internetu. Mamy XXI a widok nastolatka z książką zamiast smartfonem należy do rzadkości. Przerażenie mnie ściska gdy słyszę zdanie Książka? Nie, poczekam aż nakręcą film. Zdarzyło mi się spotkać wielu takich ludzi, momentami ręce mi opadały. Krótko mówiąc chłop wybierający się do szkoły średniej czytał jak siedmiolatek. To naprawdę jest przykre. 

Aby jakoś zachęcić do sięgania po książki przygotowałam kilka powodów dla których warto to robić :)  DLACZEGO WARTO CZYTAĆ? 


1. Czytanie uczy myślenia.Tak moi drodzy :) Naukowcy nie raz już udowodnili, że czytanie wpływa pozytywnie na działanie naszego mózgu. Książki kształtują nasze przyszłe zachowania, to jak będziemy postrzegać świat. Dlatego małe dzieci tak bardzo tego potrzebują. Dzięki czytaniu szybciej potrafią wyciągać wnioski z obserwowanych przez nie sytuacji. Czytanie zmusza nasze mózgi do aktywności, dzięki której powstają nowe wiązania neuronowe. Im więcej wiązań tym większa efektywność mózgu. 


2. Czytanie pobudza pamięć i wyobraźnię. Oglądając telewizję wszystko mamy podane na tacy. Wygląd, odgłosy, kolory. Nie pozwala nam to na samodzielne myślenie. Czytając sami kreujemy świat, od nas zależy jaką barwę głosu będzie miał dany bohater lub w jaki sposób będzie się poruszał. Nowe informacje łączą się z wiedzą , którą już posiadamy. Jest to swego rodzaju mięsień, który wzmacniamy tak samo jak sportowcy wzmacniają swoje mięśnie poprzez codzienne treningi. 


3. Czytanie poprawia słownictwo.Tego własnie większość ludzi zdecydowanie potrzebuje. Czytając poszerzamy swoją paletę słów, która z każdym przeczytanym zdaniem staje się coraz bogatsza. Na świecie jest mnóstwo autorów i każdy ma swój niepowtarzalny styl, który cały czas rozwija a my czytając takie publikacje chłoniemy to słownictwo. Posiadając bogaty zasób słów możemy efektywniej się komunikować miedzy sobą. Wspiera to dodatkowo procesy myślowe a to przekłada się na dokładniejsze wyrażanie myśli i uczuć.


4. Czytanie wykształca empatię.Chyba mało kto czyta nie wczuwając się w postać bohatera. Jeśli uroniliście choć jedną łezkę
oglądając filmy takie jak Pamiętnik czy Nostalgia Anioła to gwarantuję wam, że czytając te książki płakalibyście jak bobry! Wyimaginowane światy przedstawione w książkach wprowadzają wiele różnych zachowań i relacji międzyludzkich. Wszystko co spotyka bohatera jest dla nas swego rodzaju lekcją życia. Razem z nim przeżywamy wzloty i upadki, uczymy się rozwiązywać problemy, uczymy się na jego błędach i doświadczeniach. Poszerzamy swoją wiedzę odnośnie tego jak można zachować się w nieznanych nam sytuacjach. Mamy więcej zrozumienia i wybaczenia dla ludzkich nieszczęść i popełnianych błędów.


5. Czytanie redukuje stres.


Tutaj chyba nie muszę się rozpisywać :) Czytając uciekamy do innego świata, nie ma tam naszych problemów i zmartwień. Odłączamy się od wszystkiego co negatywne i zagłębiamy się w świat często o wiele przyjaźniejszy niż nasza rzeczywistość. Nasze samopoczucie się poprawia i o wiele łatwiej nam zasnąć. A jakie potem mamy sny! :D 
Mam szczerą nadzieję, że te powody trafią niektórym osobom do serca i zachęcą do czytania książek. Na koniec zostawiam wam jeden z moich ulubionych cytatów. Może on do was trafi :) Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze.(…)Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie.
Buziaki 👄

Meg Proszę nie kopiować tekstu bez mojej zgody. 
Udostępnij ten post

4 komentarze :

  1. kocham czytać książki ,a Ty fajnie motywujesz do hmm czytania innych ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Super, im nas więcej tym lepiej :D

      Usuń

Bonjour Meg © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka